ZLND opäť v Ústave Košice - Šaca

Malý ústavný maratón v ústave Košice-Šaca

Dňa 2. októbra 2016 sa v Košiciach uskutočnil 93. ročník Medzinárodného maratónu mieru. Prvé tri miesta obsadili bežci z Kene, do cieľa ako prvý dobehol David Kiyeng s časom 2 hodiny, 8 minút a 57 sekúnd.

Ústave na výkon trestu odňatia slobody Košice-Šaca je už zvykom usporiadať týždeň po uskutočnení maratónu v Košiciach svoj vlastný Malý ústavný maratón. Dňa 9. októbra 2016 o 9.30 hod. zaznela siréna, ktorá odštartovala už XV. ročník tohto minimaratónu. Medzinárodný maratón mieru v Košiciach sa beží na vzdialenosť 42 km, odsúdení bežali len desatinu, 4 200 metrov v areáli väzenskej časti ústavu. Minimaratónu sa zúčastnilo 33 bežcov. Počas celej akcie spríjemňovala náladu svojou hudbou ústavná skupina Univerzal. Poniektorí precenili svoje sily a už na začiatku zvolili príliš rýchle tempo. O tom, že aj na minimaratón treba kondíciu, svedčí, že len 13 súťažiacich dobehlo do cieľa. Celý maratón bol pod drobnohľadom rozhodcov z radov odsúdených, ktorí sledovali počet zabehnutých kôl jednotlivých bežcov a trať vyznačenú maratónskymi vlajkami. Pred cieľom bola umiestnená kamera na objektívne posúdenie výsledkov a časová tabuľa. Bežci tak mohli sledovať čas a prispôsobiť svoje sily. Po skončení súťaže rozhodcovia vyhodnotili výsledky a porovnali ich so záznamom z videokamery.

Na prvom mieste sa umiestnil bežec s časom 19 minút a 36 sekúnd. Víťaz bol ocenený putovným pohárom pedagóga pre kultúrno-osvetovú činnosť a všetci bežci dostali tričká s logom Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach a Občianskeho združenia „Zober loptu, nie drogy“. Dlhoročným sponzorom minimaratónu je Maratónsky klub mesta Košice a pred niekoľkými rokmi sa pridalo aj Občianske združenie „Zober loptu, nie drogy“, ktoré okrem darovaných tričiek zapožičalo časovú tabuľu so štartovacou sirénou. Sponzorom patrí veľká vďaka za ich dary a každoročnú spoluprácu, bez ktorej by náš minimaratón nedosiahol takú vysokú profesionálnu úroveň.