STO Valaliky

Výchova talentovanej mládeže, to je hlavným cieľom stolnotenisového klubu z Valalík. Dedinka pri Košiciach môže byť vzorom pre množstvo klubov, čo sa týka práce s mládežou a takisto organizácie rôznych regionálnych a celoslovenských podujatí.

Klub pokračuje v činnosti, s ktorou začal v roku 1990 oddiel stolného tenisu v rámci TJŠM. O dva roky neskôr vzniklo občianske združenie STO Valaliky, pod hlavičkou ktorého klub funguje dodnes. Ako prvý sa výchove mládeže začali venovať pán Imrich Svat a Ladislav Andor. Cez ich ruky prešli všetky deti, ktoré dosahovali úspechy nielen na domácej, ale aj medzinárodnej pôde. V klube pôsobilo množstvo trénerov, svoje medzizastávky tu mali aj Peter Kočkin a František Solár. Momentálne pri výchove mládeže v prípravke pracujú Ladislav Andor a Emil Maurer. Skupinu hráčov, ktorí patria do útvaru talentovanej mládeže, má na starosti predseda klubu Jozef Kacvinský. V klube je celkovo 58 členov, z toho 32 detí, ktoré sa v hale stretávajú každý pracovný deň.

Svoje k momentálnej situácii klubu pridali aj Peter Kočkin a potom František Solár, hoci z nich už ani jeden v klube nepôsobí. Predseda klubu Jozef Kacvinský pridal klubu profesionálnejší dôraz, zabezpečil pre deti kvalitný sparing a tréningovú prípravu. Z pohľadu stolného tenisu dosahuje klubová príprava v rámci Slovenska vysoký štandard. Oproti iným klubom má tento tú výhodu, že je priamo na základnej škole. To umožňuje, že každý rok príde do prípravky 5–7 nových detí, z ktorých sa samozrejme ,,neuchytia“ všetci, ale stále to niektorého nadchne do takej miery, že sa tomu nechce venovať len v rámci krúžku, ale je ochotný sa zúčastňovať každodennej driny. Toto má za následok to, že v každej kategórii majú zastúpenie a len na širokej členskej základni sa dá takýto šport robiť trošku profesionálnejšie. Klub jrozdeľuje deti do troch skupín a každá skupina trénuje v iný čas. Tieto skupiny majú vzhľadom na svoj vek a aj výkonnosť prispôsobený tréningový proces. Hráči, ktorí sú na popredných miestach v slovenskom rebríčku, majú zabezpečený sparing, ktorý tvorí Marek Novotný, Milan Papcún, Peter Poľa, Stanislav Guman, Tibor Vasil, Roman Takáč a Ľuboslav Sisák.

Veľké úspechy klubu začali prichádzať od sezóny 2009/2010, v ktorej sa s dievčatami stali dvakrát vicemajstrami Slovenskej republiky v kategóriách mladších žiačok a dorastu. V ďalšej sezóne sa už mladšie žiačky stali majsterkami Slovenskej republiky a staršie žiačky brali z vrcholu sezóny striebro. V sezóne 2011/2012 sa dokonca mladším žiačkam podarilo titul aj obhájiť, staršie žiačky mali vo finále opäť smolu a znova skončili druhé. V nasledujúcej sezóne sme si z finálového turnaja starších žiačok a junioriek znova odnášali dva poháre, za tretie, resp. druhé miesto. Najúspešnejšiu sezónu máme z pohľadu klubu tú vlaňajšiu. Staršie žiačky získali na Majstrovstvách Slovenska zlato a juniorky bronz. K týmto úspechom sa výnimočným spôsobom podarilo priradiť aj úspechy jednotlivcov. Aj po minulé sezóny sme medailu z MSR mali, ale vlani sa nám podarilo získať medailu v každej vekovej kategórii, čo sa isto nestáva každý rok.

Prioritou klubu STO Valaliky je aj naďalej venovať sa hlavne príprave mládeže, v hodnotení klubov udržať popredné postavenia a vychovávať čo najväčšie množstvo hráčov, ktorí budú prísľubom nie len pre klub, ale aj pre reprezentáciu Slovenskej republiky.